Ekonomi

Kıdemli yatırımcı Buffett’i kurtaran sektör

Warren Buffett başkanlığındaki Berkshire Hathaway Inc. İkinci çeyrekte 10.04 milyar $ faaliyet karı açıklarken, sigorta portföyünün gücü, geçen yıl genişleyen holding üzerinde baskı yaratan enflasyonist baskılara karşı yardımcı oldu.

Sigortadan elde edilen kâr yüzde 74 artışla 1,25 milyar dolara yükseldi ve Berkshire’ın geçen yılki aynı dönemdeki 9,28 milyar doları aşan işletme kârına ulaşmasına yardımcı oldu.

Şirketin 2022 yılı boyunca kârsızlıkla mücadele eden Geico sigorta birimi, üst üste ikinci çeyrekte de olumlu sonuçlar açıkladı.

Berkshire, geçen yıl boyunca daha yüksek primlerden ve daha düşük talep sıklıklarından ve reklam harcamalarındaki azalmadan yararlandığını söyledi.

Yine de yürürlükteki poliçeler son 12 ayda 2,7 milyon azaldı, bu da reklam harcamalarındaki kesintilerin holdingin araba sigortası pazar payına mal olduğunu gösteriyor.

Berkshire, Buffett’in Mayıs ayında Omaha’daki yıllık toplantısında daha güçlü sonuçlar açıkladı, ancak ABD ekonomisi için “inanılmaz bir dönem” sona yaklaşırken, işletme birimlerinin çoğundaki faydaların bu yıl yüksek fiyatlar nedeniyle düşebileceği konusunda uyardı.

Yine de, Fed’in agresif oran artışı, şirketin özellikle kısa vadeli ABD Hazine tahvillerinde biriktirdiği nakitten daha fazla getiri elde etmesine yardımcı oldu.

Buffett Perşembe günü yaptığı açıklamada, Fitch Ratings’in ABD devlet tahvillerinin notunu düşürmesinin bu tahvillere olan iştahını azaltmayacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu